Aktualności

Ostatnie pożegnanie Pana Stefana Bakalarza

Ostatnie pożegnanie Pana Stefana Bakalarza
Data publikacji: 27 maja 2024

Ostatnie pożegnanie Pana Stefana Bakalarza

Szanowni Państwo… 

Jako Burmistrz Pajęczna żegnam dziś w imieniu wszystkich samorządowców Pana Stefana Bakalarza – długoletniego pracownika Urzędu Gminy i Miasta Pajęczno oraz wieloletniego Sekretarza Gminy, który zmarł 22 maja 2024r.

Pan Stefan w Pajęczańskim Ratuszu pracował od początku 1976 roku - najpierw jako inspektor ds. podatków, później jako kierownik Referatu Budżetu i Podatków, a następnie Kierownik Referatu Planowania i Finansów, by w lipcu 1990 roku zostać Sekretarzem Gminy Pajęczno. Funkcję tę pełnił przez 16 lat, aż do swej zasłużonej emerytury. 

Dziś wspominamy go głównie jako Sekretarza, który przez lata wdrażał w tajniki pracy samorządowej kolejnych pracowników. Współpracował z kolejnymi burmistrzami, przewodniczącymi rad, zawsze służąc radą, pomocą i obiektywną oceną sytuacji. Nigdy nie odmówił pomocy i wsparcia, dzielił się swoim bogatym doświadczeniem. Wolny od zależności, samodzielny i profesjonalny pełnił swą funkcję z wielkim zaangażowaniem. 

Szczególnie ciepło wspominam swoje pierwsze dni w pracy burmistrza pierwszej kadencji… To właśnie Pan Sekretarz spokojnie i profesjonalnie tłumaczył mi zasady obiegu dokumentów w Urzędzie, wyjaśniał zadania, zasady pracy, przedstawiał pracowników i ich działania. To wspomnienie profesjonalnego, życzliwego młodemu debiutantowi urzędnika pozostanie w mojej pamięci na zawsze… 

Urząd Gminy i Miasta był niemal jego domem. Zawsze pierwszy w pracy i ostatni z wychodzących, punktualny, dokładny, skrupulatny i stanowczy… Z ołówkiem w ręku poprawiał pisma, a w chwilach bardziej prywatnych po francusku cytował Szekspira. Kochał podróże, choć pewnie miał jeszcze wiele miejsc do zwiedzenia… Niezwykle chłonny umysł, pamiętał niezwykle wiele wiele faktów… nawet imiona dzieci pracowników - kilka tygodni temu, słabnącym już głosem, pytał jeszcze co u nich … 

Dziś 27 maja obchodzimy w Polsce Dzień Samorządu Terytorialnego - tak zwany Dzień Samorządowca. I to właśnie w tym dniu dane nam jest uczestniczyć w ostatniej drodze Pana Stefana Bakalarza – prawdziwego samorządowca swojego czasu. Widocznie tak miało być… a Pan Stefan na to zasłużył swoją pracą.

Żegnamy Cię Panie Stefanie . Odpoczywaj w spokoju.

Burmistrz Pajęczna Dariusz Tokarski, pracownicy Urzędu Miejskiego w Pajęcznie i samorządowcy gminy Pajęczno.

Autor: Marcin Sadek
Powrót