Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023 r.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023 r.
Data publikacji: 14 listopada 2023

11 listopada 2023 roku w Pajęcznie obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Jak uczy nas historia, po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność i wolność.

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości mieliśmy okazję oddać hołd wszystkim tym, którzy za Ojczyznę ponieśli najwyższą ofiarę. W tym ważnym dniu mogliśmy wspólnie odwiedzić i pokłonić się z szacunkiem w miejscach naszej lokalnej pamięci.

Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Pajęczna oraz Starosta Pajęczański. Liczne delegacje i poczty sztandarowe uświetniły to wydarzenie. W uroczystościach wzięła udział Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego – Pani Iwona Koperska, władze samorządowe Gminy Pajęczno oraz Powiatu Pajęczańskiego, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji pajęczańskich i partii politycznych, młodzież i mieszkańcy miasta. Uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafii WNMP w Pajęcznie odprawił proboszcz parafii ks. Wiesław Bąkowicz.  Wszyscy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty w miejscach pamięci: przed tablicami pamiątkowymi na Kościele, którymi zostali uhonorowani Ci, którzy oddali życie swe za wolność ojczyzny w latach 1939 – 1948, na grobie poległych Żołnierzy Wojska Polskiego w 1939 roku na cmentarzu parafialnym, na grobie Strażaka oraz przy tablicy pamiątkowej ku pamięci poległych w obozach hitlerowskich nauczycieli. Tradycyjnemu przemarszowi ulicami Pajęczna towarzyszyła biało-czerwona flaga, którą w tym roku niosła młodzież Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie. Nie zabrakło również Pajęczańskiej Orkiestry Dętej, którą prowadzi kapelmistrz Pan Tomasz Bilski oraz harcerzy z 85 Pajęczańskiej Drużyny Harcerskiej „BRZASK”, którzy razem z uczniami klasy mundurowej Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Działoszynie pełnili wartę honorową przy miejscach pamięci.

Po Mszy Św. w kościele parafialnym odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego w Pajęcznie oraz Aleksandry Cybulskiej i Piotr Kuchciaka. Piękne i wzruszające pieśni polskie, nierozerwalnie związane ze Świętem Niepodległości, zachwyciły uczestników koncertu.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023 r.

Autor: Robert Mordal
Powrót