Aktualności

„Per aspera ad astra” – sukces pajęczańskiego gimnazjalisty

„Per aspera ad astra” – sukces pajęczańskiego gimnazjalisty
Data publikacji: 22 października 2012

„Przez trudy do gwiazd” – polskie tłumaczenie łacińskiej sentencji ilustruje najlepiej ideę kosmonautyki, której problematyką zajęła się III Konferencja Kosmiczna w  Sieradzu, rodzinnym mieście pioniera tej dziedziny nauki, Ary Sternfelda. W dniach 17-18 października 2012 roku uczestnicy obradowali pod hasłem: „Dziedzictwo Arego Sternfelda – Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej”.

W Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury nie zabrakło prelekcji i wykładów naukowców z PAN. Rozdano także nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w „Konkursie wiedzy kosmicznej” dla młodzieży szkolnej. Konkurs ten był zorganizowany z okazji przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i rocznicy wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną w 1957 r. pierwszego na świecie sztucznego satelity.
    
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie brali udział w tym konkursie, który został objęty patronatem honorowym przez Sekretarza Stanu Tadeusza Sławeckiego,  Wiceministra Edukacji Narodowej i Łódzkiego Kuratora Oświaty Jana Kamińskiego.
Organizatorem zmagań było Muzeum Okręgowe w Sieradzu we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Narodowym Centrum Kultury i Kuratorium Oświaty w Łodzi.
Prace konkursowe ocenione zostały przez pracowników Muzeum w Sieradzu i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Naukowej. Na konkurs wpłynęło 128 prac uczniów gimnazjum z 29 szkół województwa  łódzkiego, ale również m.in. z Warszawy i Słupska. Komisja uznała za stosowne wyróżnić m.in. pracę ucznia naszego pajęczańskiego gimnazjum, Jędrzeja Krzaka,  za oryginalne i osobiste ujęcie tematu: „ Zaproponuj satelitę, którego miałaby wysłać w kosmos Polska”. Miło nam podkreślić, że praca Jędrka znalazła się w gronie wybranych siedmiu najlepszych prac i miał on zaszczyt odebrać dyplom z rąk samego Łódzkiego Kuratora Oświaty a także  Prezydenta Miasta Sieradza.
Jędrek, który jest uczniem klasy IIc Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie, przygotował swoją pracę pod kierunkiem nauczyciela fizyki, Jolanty Bednarskiej, która  opiekowała się także pozostałymi uczestnikami konkursu z Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z konferencji, odczytu naukowego oraz fotografie wyróżnionego gimnazjalisty wraz ze swoją nauczycielką fizyki.

„Per aspera ad astra” – sukces pajęczańskiego gimnazjalisty

Powrót