Aktualności

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA 3 MAJA W PAJĘCZNIE

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA 3 MAJA W PAJĘCZNIE
Data publikacji: 05 maja 2014

Opady deszczu i niska temperatura, jakie panowały w sobotę w Pajecznie, nie przeszkodziły w planowanym przebiegu uroczystości z okazji Święta Narodowego – rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zgodnie z długoletnia tradycją uczestnicy obchodów (władze samorządowe Gminy i Powiatu, delegacje i poczty sztandarowe organizacji społecznych oraz instytucji, młodzież szkolna i mieszkańcy Pajęczna) spotkali się przez Ratuszem, skad wyruszyli do kościała parafialnego W.N.M.P., gdzie wzięli udział w Mszy Św. za Ojczyznę.

Po mszy złożono wiązanki pod tablicami na kościele upamiątniającymi poległych w obronie Ojczyzny. Nastepnie uformowana został kolumna marszowa, która udała sie na cmentarz oraz przed budynek ZUS. Tam także zostały złożone kwiaty. Przed grobem żołnierzy na pajęczańskim cmentarzu Burmistrz Gminy i Miasta Pajęczno Dariusz Tokarski wygłosił do uczestników uroczystości krótkie przemówienie następujacej treści:

 

"Szanowni Państwo,
Drodzy Mieszkańcy Gminy i Miasta Pajęczno

„Ucisk braci naszych cisnął, niemoc w ręku króla spała,
a wtem Trzeci Maj zabłysnął i cała Polska powstała.
Wiwat, Maj, piękny Maj, Dla Polaków błogi raj.”

Słowa tej powszechnie znanej pieśni pt. „Witaj majowa jutrzenko” w pełni oddają znaczenie i rolę dzisiejszego święta dla całego naszego narodu. Obchodzimy dziś kolejną, 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. I chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem  w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.
Tegoroczne obchody święta 3 Maja mają szczególny kontekst. 25 lat temu, w czerwcu 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze po kilkudziesięcioletniej przerwie częściowo wolne wybory, 10 lat temu, w maju 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, a 6 dni temu Nasz Wielki Rodak, Honorowy Obywatel Pajęczna, Papież Jan Paweł II został świętym. Trzeba uznać za oczywiste, że wszystkie te wydarzenia nie byłyby możliwe, gdybyśmy nie byli silni jako naród ukształtowany przez liczne wydarzenia historyczne, wśród których Konstytucja 3 Maja zajmuje jedno z ważniejszych miejsc. To nasza przeszłość, a jednocześnie wielkie zadanie na przyszłość. Każdy Polak musi stawić mu czoła codzienną pracą, sumiennym wykonywaniem obowiązków, solidarnością społeczną, publicznym manifestowaniem patriotyzmu. W tym miejscu chciałbym dodać, że cieszy mnie pozytywny obiór wśród mieszkańców akcji wywieszania flag narodowych. Dziękuję wszystkim, którzy to uczynili.
Szanowni Zebrani,
Stojąc nad grobem naszych przodków, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny pragnę podziękować wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości: dziękuję pocztom sztandarowym, organizacjom kombatanckim, służbom mundurowym, wszystkim oficjalnym delegacjom, młodzieży szkolnej, orkiestrze dętej oraz mieszkańcom biorącym udział w uroczystości.
Dziękuję bardzo."

 

Poniżej film z uroczystości ( udostępniony przez www.towjepajeczno.pl)

 

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA 3 MAJA W PAJĘCZNIE

Powrót