Aktualności

Relacja z obchodów Święta Trzeciego Maja

Relacja z obchodów Święta Trzeciego Maja
Data publikacji: 04 maja 2017

Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja w Pajęcznie rozpoczęły się zbiórką uczestników przed Ratuszem. Na czele formującego się pochodu po raz pierwszy znalazła się młodzież z Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie niosąca wielka wstęgę w narodowych barwach. W kolejnych latach rolę tę będą pełnić uczniowie następnych szkół z terenu naszego Miasta i Gminy. Ten nowy element obchodów spowodował, ze maszerująca ulicami Pajęczna kolumna miała wyjątkowo uroczysty charakter. Dyrektorzy szkół otrzymali ufundowane przez Urząd Gminy i Miasta egzemplarze publikacji “Biało – czerwona” – opracowanej przez MSWIA i zawierającej zasady i przepisy związane z używaniem flagi i barw narodowych.

Mszę Świętą w kościele W.N.M.P. w Pajęcznie odprawili proboszczowie pajęczańskich parafii ks. Wiesław Bąkowicz i ks. Szymon Gołuchowski. Msza sprawowana była w intencji Ojczyzny oraz w intencji strażaków, którzy w dniu 4 maja obchodzą swoje święto.

Po mszy złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicami na kościele. Wspólnie odśpiewano także Mazurka Dąbrowskiego.

Następnie w pochodzie ulicami miasta uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie złożono hołd żołnierzom pochodzącym z Pajęczna, poległym w obronie Ojczyzny. Przy grobie żołnierzy odmówiona została modlitwa. Okolicznościowe przemówienie wygłosił specjalny gość tegorocznych obchodów w Pajęcznie Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej prof. Michał Seweryński. Wiązanki kwiatów złożono również na grobie strażaków.

Uczestnicy manifestacji przemaszerowali pod budynek ZUS, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca nauczycieli z Ziemi Pajęczańskiej pomordowanym podczas II Wojny Światowej.

W obchodach uczestniczyli kombatanci, strażacy, przedstawiciele władz samorządowych Gminy i Powiatu, delegacje organizacji społecznych, partii i instytucji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Pajęczna.

Relacja z obchodów Święta Trzeciego Maja

Powrót